برنامه نویسان هیراد لوگو - الگوریتم و فلوچارت
الگوریتم و فلوچارت

با سلام خدمت همراهان گرامی، در این مقاله قصد داریم به بررسی در مورد الگوریتم و فلوچارت بپردازیم تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید. برای شروع برنامه نویسی افراد باید بتوانند با استفاده از قوه تحلیل روند حل مسئله را نوشته سپس آن را تبدیل به فلوچارت نموده و با استفاده از این فلوچارت به راحتی کد نویسی نمایند.

علم کامپیوتر چیزی جز مطالعه الگوریتم ها نیست. در دنیای مدرن الگوریتم به تنهایی از هر مفهوم دیگری مهم تر است. این مفهوم الگوریتم در دنیای برنامه نویسی و کامپیوتر پرکاربرد و اساسی است. یادگیری الگوریتم و فلوچارت نه تنها می تواند شما را در یادگیری برنامه نویسی کمک کند. بلکه می تواند با افزایش مهارت حل مسئله در زندگی روزمره کمک شما باشد.

در این مقاله به بیان مسائل زیر میپردازیم:

-الگوریتم

-یک الگوریتم خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

– فلوچارت

-معرفی ابزارهایی برای تبدیل الگوریتم به فلوچارت

-بررسی نمادها در رسم فلوچارت

-تبدیل الگوریتم به فلوچارت

-جمع بندی

.

.

.

الگوریتم:

تعریف گام به گام حل مسئله طراحی الگوریتم می گویند. مجموعه ای کاملا دقیق و متوالی از دستورالعمل هایی که برای حل یک مسئله استفاده می کنیم الگوریتم نام دارد. این دستورالعمل باید دقیق، کامل و مشخص کننده هدف خاص باشند بطوری که هیچ ابهامی در عبارات الگوریتم وجود ندارد.

الگوریتم یکی از راه های حل مسئله با روش ریاضی و منطقی است. این روش برای اولین بار توسط خوارزمی دانشمند ایرانی مورد توجه قرار گرفت. در حال حاضر اساس اجرای بسیاری از برنامه های کامپیوتری روش خوارزمی است. نام الگوریتم به احترام این دانشمند و از کلمه الخوارزمی گرفته شده است.

Twitter Algorithm - الگوریتم و فلوچارت
الگوریتم و فلوچارت

اساس اجرای بسیاری از برنامه های کامپیوتری الگوریتم می باشد طرح اصلی خیلی از نرم افزارها در حال استفاده از آن سیستم توسط الگوریتم و فلوچارت ایجاد و به برنامه و در نهایت به زبان کامپیوتر برنامه نویسی می شود. اگر می‌خواهید برنامه‌نویس خوبی شوید و از پس حل مسائل مختلف برآیید باید به خوبی با مفهوم الگوریتم آشنا بوده و بتوانید طرح و ایده‌ی خود را در قالب الگوریتم و فلوچارت پیاده‌سازی کنید.

یک الگوریتم خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

بطور کلی یک الگوریتم خوب و خوش تعریف دارای ویژگی های زیر است:

  • ورودی یا input ، هر الگوریتم یک سری داده ی ورودی دارد که با استفاده از آن فرآیند را انجام دهد.
  • خروجی یا output، هر الگوریتم کامل باید یک خروجی مناسب و مورد نیاز با توجه به داده ورود داشته باشید.
  • قطعیت یا definiteness، بیانگر این است که به ازای یک یا چند ورودی باید یک خروجی داشته باشید.
  • کامل بودن یا finiteness، به معنای آن است که یک داده پس ورود و عبور از شاخه های مختلف الگوریتم بتواند از آن خارج شده و داده نهایی را به ما بدهد.
001 13 - الگوریتم و فلوچارت
یک الگوریتم خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

فلوچارت:

به بیان خیلی ساده، تعریف گرافیکی الگوریتم را فلوچارت گویند. در واقع فلوچارت یک نقشه است و الگوریتم آدرس نوشته شده و این دو در کنار هم مکمل هم هستند. ابتدا الگوریتم نوشته می‌شود سپس الگوریتم تبدیل به فلوچارت می‌شود.

برای فهم بهتر یک الگوریتم و نحوه عملکرد به فلوچارت نیاز داریم. جریان کار به این صورت است که مسئله ای برای حل داریم ابتدا باید آن را به شکل الگوریتم که روش حل بنویسیم و سپس به فلوچارت تبدیل کرده و در نهایت فلوچارت را به زبان برنامه نویسی مورد نظر تبدیل کنیم.

فلوچارت نوعی نمایش گرافیکی از فرآیند یک برنامه است. در این نمایش، برنامه نویس به دنبال این است که مجموعه شکل های قراردادی را ترسیم کرده و به کمک آن دستورات و روند یک الگوریتم را ساده سازی کند. رسم فلوچارت قبل از شروع برنامه نویسی و به نوع زبان برنامه نویسی بستگی ندارد. فلوچارت در تعیین روند اجرای دستورات و تعیین ورودی و خروجی برنامه نقش مهمی دارد.

معرفی ابزارهایی برای تبدیل الگوریتم به فلوچارت:

بعد از آشنایی با الگوریتم و فلوچارت زمان آن رسیده تا بفهمیم چگونه می‌توان الگوریتم را تبدیل به فلوچارت کرد. برای آشنایی با این موضوع نیاز است تا با تعدادی نماد آشنا شوید و با استفاده از آن ها یک الگوریتم کامل را رسم نمایید.

نوشتن الگوریتم:

1.آغاز برنامه

2.وارد شدن به صفحه اصلی سایت فیسبوک

3. انتقال به صفحه وارد شدن به حساب

4.وارد کردن نام کاربری و رمز

5. بررسی شرایط ورود اگر اطلاعات درست بود وارد شود در غیر این صورت پیام خطا را نمایش داده و به مرحله ۴ برگردد.

6.پایان برنامه

1 - الگوریتم و فلوچارت
معرفی ابزارهایی برای تبدیل الگوریتم به فلوچارت

بررسی نمادها در رسم فلوچارت:

در رسم فلوچارت از شکل های قرارداد خاصی استفاده می شود که هر کدام با کاربرد خاص خود در نمایش دستورات مختلف یک برنامه سهم به سزایی دارند و مفهوم خاصی را می رسانند. از مهم ترین نمادهای فلوچارت را با هم بررسی می کنیم:

خط جریان

با یک پیکان نشان داه می شود نمادی را به نماد دیگر وصل می کند و کنترل جریان فرآیند در جهت پیکان نشان می دهد. این خط ممکن پیوسته یا خط چین باشد و معنای آن به شرح فلوچارت وابسته است.

ترمیناتور  Terminator

به عنوان نمادی جهت شروع و پایان فرایند در نظر میگیرند. این نماد که به شکل دایره، بیضی یا مستطیل انحنادار نشان داده می شود، معمولاً عبارات “شروع” یا “پایان” را در بر می­گیرد. هر فلوچارت یک ترمیناتور برای شروع و یکی برای پایان دارد.

فرایند   Process

جهت نمایش دستورات معمولی از جمله دستورات محاسباتی، انتسابی و اجرای آن‌ها استفاده می­شود. به عنوان مثال “x را معادل ورودی دریافت شده قرار بده”. فرآیند با نماد مستطیل مشخص می شود.

تصمیم Decision  

جهت برقرار نمودن یک شرط است و با توجه به پاسخ شرط این مرحله می تواند دو خروجی مختلف داشته باشد.تصمیم با نماد لوزی نمایش داده می شود.

ورودی و خروجی

برای دریافت و نمایش ورودی و خروجی از شکل متوازی الاضلاع استفاده می شود.

سند Document

چهارضلعی منحنی جهت نمایش خروجی و گزارش نهایی به کار می رود.

a sample flowchart - الگوریتم و فلوچارت
بررسی نمادها در رسم فلوچارت

ارجاع به درون برنامه On-Page Reference

شکل دایره که حرفی درون آن قرار گرفته نشان دهنده ارجاع به درون برنامه است. این بدین معناست که این مرحله در این فلوچارت پایان یافته و لازم است که در فلوچارت دیگری ادامه یابد.

تاخیر یا انتظار Delay or wait

شکل یک نیمه بیضی که یعنی انتظار و وقفه در انجام فرآیند است.

تبدیل الگوریتم به فلوچارت:

زمانی که می خواهید یک الگوریتم را به فلوچارت تبدیل کنید، به جای اینکه از جملات استفاده کنید، لازم است علائم قراردادی را به کار ببرید. همچنین به جای درج دستورالعمل ها، شکل و علامت وضع شده برای آن دستور را استفاده کنید. در نهایت با در نظر گرفتن ترتیب اجرای دستورالعمل ها، اشکال رسم شده را با خطوط فلش­دار به هم وصل کنید. پس یاد گرفتن الگوریتم و فلوچارت در کنار یک‌دیگر اهمیت دارند.

جمع بندی:

در این مقاله سعی شد به برخی از جنبه های این موضوع اساسی در برنامه نویسی و کامپیوتر بپردازیم. تسلط بر الگوریتم ها و همچنین ترسیم آن ها به صورت فلوچارت  اهمیت زیادی برای برنامه نویسان دارد؛ زیرا می‌تواند افراد متخصص و حرفه­ای را از افرادی که صرفاً یک زبان برنامه نویسی را بلدند، تفکیک کند.

در واقع الگوریتم‌ و فلوچارت از پیش‌نیازهای مهم و اساسی یادگیری برنامه نویسی هستند. امیدواریم این مقاله الگوریتم و فلوچارت برای شما مفید باشد شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید. برای طراحی سایت با قیمت مناسب با شماره درج شده در سایت تماس حاصل فرمایید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شروع چت
سلام دوست عزیز👋
کارشناسان ما آنلاین میباشند.